Workshop Agenda

(Updated March 29th)

Return to Workshop Website

Day 1 (Monday April 3rd)
8:30 am
  • Welcoming Remarks
  • Workshop Goals and Objectives

Dean Lisa Graumlich

David Schmidt
William Wilcock

8:45 am

Overview and Status of Early Warning Efforts [Moderated by John Vidale]

  • Earthquake Early Warning Overview (Paul Bodin)
  • Tsunami Monitoring and Modeling in Cascadia (Randy LeVeque)
9:15 am
  • Science goals and priorities for monitoring offshore Cascadia
  • Discussion (10 min)
Kelin Wang
9:55 am
  • Hazards along the coast: Existing preparations and future needs
  • Discussion (10min)
Tim Walsh
10:35 am Break (beverages and pastries)
10:50 am

Summaries of Existing Offshore Observatories [Moderated by Emily Roland]

  • OOI Cabled Array (Deb Kelley)
  • ONC Neptune (Martin Heesemann)
  • DONET (Katsuyoshi Kawaguchi)
  • S-NET (Masanao Shinohara on behalf of Kenji Uehira & Masashi Mochizuki)
  • OBSCT (Masanao Shinohara)
  • Discussion 
12:30 pm Instructions for Breakout 1 David Schmidt
12:35 pm Lunch (provided)
1:35 pm

Small Group Breakout 1: Scientific and Hazard Requirements for an Offshore System

  • What are the goals and how should they be prioritized?
  • Which goals require offshore measurements?
  • What capabilities are needed - observations, coverage, data latency, system robustness?
2:55 pm Break (beverages and snacks)
3:10 pm Lightning Talks
(2 minute presentations by participants; limited to 1 slide)
5:00 pm Adjourn
5:30 pm Burke Museum of Natural History and Culture exhibit open to meeting participants
(map, 6 min drive or 30 minute walk)
NE 45th St & 17th Ave NE, Seattle, WA 98105
6:30 pm Drinks followed by Buffet Dinner at the Burke Museum
Day 2 (Tuesday April 4th)
8:30 am
  • Goals for Day 2
  • Synthesis from Breakout 1
William Wilcock
Breakout Leaders
9:00 am

Engineering Approaches [Moderated by Geoff Cram]

  • Cable Technologies
    • Potential Layout Options
    • Expandability Options
    • Challenges and Risk
  • Non-cabled Technologies
  • Discussion

Mike Harrington
Chuck McGuire
Dana Manalang

10:10 am
  • Wave Gliders for Geodesy and Seismology (Dave Chadwell & John Orcutt)
  • AUV's and Optical Modems for Seismology (John Collins)
  • Discussion
10:40 am Break (beverages and pastries)
11:00 am

Engineering Approaches Continued [Moderated by Chuck McGuire]

  • Tsunami buoys and future directions (Chris Meinig)
  • Tsunami observations with DONET (Narumi Takahashi)
  • Optical fiber sensors (Mark Zumberge)
  • Measuring contributions to bottom pressure variability by water column processes (Randy Watts)
  • Borehole Observations (Earl Davis)
  • Real-time borehole observatories in Nankai-trough (Eiichiro Araki)
  • Shallow Continental Shelves: a “no fly zone” for high precision seafloor geodesy, and a possible solution (Tim Dixon)
  • Discussion
12:40 am Instructions for afternoon Breakout 2 David Schmidt
12:45 pm Lunch (provided)
1:35 pm

Small Group Breakout 2: Design approaches and technologies

  • What are the risks, pros and cons of the different engineering approaches?  Is there a clear winner?
  • What combination of sensors and spacing are needed?  What observations are required before a full scale installation?
  • What emerging technologies/platforms are most promising?
3:00 pm Break (beverages and snacks)
3:20 pm
  • Synthesis from Breakout 2
  • Instructions for Breakout 3
Breakout Leaders
William Wilcock
3:50 pm

Small Group Breakout 3:
Teams draft conceptual designs of offshore networks
Templates for Network Design Schematics ( .pptx, .key, .doc )

5:10 pm Reconfigure room (move tables and reposition poster boards- all-hands requested)
5:30 pm

Poster Session with open bar

7:30 pm


Dinner on your own (several restaurants in walking distance)

Day 3 (Wednesday April 5th)
8:30 am
  • Goals for Day 3
  • Synthesis discussion and proposed designs from Breakout 3
David Schmidt
Breakout Teams
9 am

International Efforts and Synergistic Programs 

  • Chile (Sergio Barrientos)
  • Korea (Sang Mook Lee)
  • New Zealand (Laura Wallace)
  • SMART Cables (Bruce Howe)
  • Subduction Zone Observatory (Bob Detrick)
  • USGS Efforts (Joan Gomberg)
  • NAS Committee on Seismology and Geodynamics (Maya Tolstoy)
10:30 am Break (beverages and pastries)
10:45 am

Group Discussion [Moderated by William Wilcock and David Schmidt]

  • What is the path forward?
  • Is there a sensible phased approach?
  • What is required before implementation?
  • Who are the stakeholders?
  • How do we build a coalition?
12:00 pm

Meeting Adjourns

Lunch (to-go boxes)


Return to Workshop Website